Skip to content

372 Summerhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Jun 14, 1985

Property Information

Block176
Lot1.28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,684
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
37%
Improvement Value:$53,000
63%
Total Assessment$84,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,316+3.1%
2024$10,008+3.3%
2023$9,684+0.1%
2022$9,671+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000

To:

Sq Ft1,684DeedBook 3439, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1971