Skip to content

59 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block177
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage875
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,200
37%
Improvement Value:$56,200
63%
Total Assessment$89,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+3.1%
2024$7,619+3.3%
2023$7,372+0.1%
2022$7,362+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft875DeedBook 19601, Page 1551

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft875DeedBook 17064, Page 865Recorded1/22/2018

Property Sale

SaleMulti
$115,000

To:

Sq Ft875DeedBook 4241, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1951