Skip to content

14 Kennedy BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965
Industrial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Aug 25, 2014

Property Information

Block17
Lot18.26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0201

Building Details

Building Class10
DescriptionMFG
Dwellings1
ZoningPI
Sq Footage20,703
Acreage2.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
25%
Improvement Value:$241,100
75%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,656+2.8%
2024$37,600+3.3%
2023$36,399+0.2%
2022$36,344+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft20,703DeedBook 6615, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1965