Skip to content

33 Mcguire StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974
Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 19, 2014

Property Information

Block17
Lot187.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0201

Building Details

Building Class10
DescriptionWHSE
Dwellings1
ZoningPI
Sq Footage---
Acreage5.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
28%
Improvement Value:$466,200
72%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$78,033+2.8%
2024$75,901+3.3%
2023$73,476+0.2%
2022$73,366+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,755,000

From:

To:

DeedBook 6044, Page 467Recorded5/4/2009

Property Built

Built

Year Built: 1974