Skip to content

Tower Cntr Blvd(Block 2.02 Lot 2.22)East Brunswick, NJ 08816

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$16,375,000
Last Sale Date
Jul 18, 2013

Property Information

Block2.02
Lot2.22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0104

Building Details

Building Class10
DescriptionHOTEL/405 ROOMS
Dwellings1
ZoningH1
Sq Footage---
Acreage6.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$766,000
17%
Improvement Value:$3,784,000
83%
Total Assessment$4,550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$546,228+2.8%
2024$531,304-4.1%
2023$553,896+0.2%
2022$553,063-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$16,375,000

To:

Sq Ft318,000DeedBook 6479, Page 175

Property Sale

Sale
$39,929,000

From:

To:

DeedBook 5531, Page 575Recorded8/10/2005

Property Sale

SaleMulti
$49,000,000
DeedBook 4523, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1989