Skip to content

79 Schoolhouse LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2024

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block2.03
Lot7.21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0202

Building Details

Building Class12
DescriptionCONV
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
12%
Improvement Value:$215,700
88%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,602+2.8%
2024$3,503+3.3%
2023$3,391+0.2%
2022$3,386+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 19606, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$242,500

To:

DeedBook 18889, Page 880Recorded4/7/2022