Skip to content

85 Schoolhouse LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Dec 21, 2018

Property Information

Block2.03
Lot8.07
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0202

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,576
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
31%
Improvement Value:$75,300
69%
Total Assessment$109,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,109+2.8%
2024$12,751+3.3%
2023$12,344+0.2%
2022$12,325+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500

To:

Sq Ft1,576DeedBook 17431, Page 1360

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4167, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1955