Skip to content

19 Mason Ave(Block 226 Lot 7)East Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block226
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class10
DescriptionDET. GARAGE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage625
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,400
36%
Improvement Value:$11,500
64%
Total Assessment$17,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,183+3.1%
2024$2,118+3.3%
2023$2,049+0.1%
2022$2,046+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986