Skip to content

366 Summerhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 26, 1985

Property Information

Block232
Lot2.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,946
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
35%
Improvement Value:$57,200
65%
Total Assessment$88,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,731+3.1%
2024$10,410+3.3%
2023$10,073+0.1%
2022$10,059+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,946DeedBook 2821, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1970