Skip to content

14 Eggers StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Nov 27, 2000

Property Information

Block23
Lot2.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0801

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,718
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
38%
Improvement Value:$52,100
62%
Total Assessment$84,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,096+2.8%
2024$9,820+3.3%
2023$9,507+0.2%
2022$9,492+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

To:

Sq Ft1,718DeedBook 4856, Page 97

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4183, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1960