Skip to content

20 Eggers StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1934

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 14, 2009

Property Information

Block23
Lot4.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0801

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,248
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,800
25%
Improvement Value:$41,000
75%
Total Assessment$54,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,579+2.8%
2024$6,399+3.3%
2023$6,195+0.2%
2022$6,185+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6085, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1934