Skip to content

5 French StEast Brunswick, NJ 08816

Built 2000

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block240
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,356
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,800
31%
Improvement Value:$92,200
69%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,218+3.1%
2024$15,734+3.3%
2023$15,225+0.1%
2022$15,203+1.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$830,000

To:

DeedBook 19190, Page 1117

Property Sale

Sale
$543,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 6823, Page 369Recorded5/24/2016

Property Sale

SaleMulti
$86,000

To:

DeedBook 4746, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$80,000

To:

DeedBook 4366, Page 838

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Recorded10/15/1991