Skip to content

98 Old Stage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 21, 2013

Property Information

Block241.01
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,865
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
34%
Improvement Value:$61,400
66%
Total Assessment$93,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,340+3.1%
2024$11,002+3.3%
2023$10,646+0.1%
2022$10,631+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,865DeedBook 6497, Page 531

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 4967, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1959