Skip to content

380 New Brunswick AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Jun 24, 2015

Property Information

Block242.02
Lot2.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,550
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
26%
Improvement Value:$66,100
74%
Total Assessment$89,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,877+3.1%
2024$10,552+3.3%
2023$10,211+0.1%
2022$10,196+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$368,000

To:

Sq Ft1,550DeedBook 6704, Page 208

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 4290, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1963