Skip to content

388 New Brunswick AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 2010

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Jul 15, 2011

Property Information

Block242.02
Lot3.05
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,745
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
12%
Improvement Value:$154,800
88%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,437+3.1%
2024$20,797+3.3%
2023$20,124+0.1%
2022$20,096+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

To:

Sq Ft3,745DeedBook 6273, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 5959, Page 853Recorded6/30/2008