Skip to content

390 New Brunswick AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block242.02
Lot3.06
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class12
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,070
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
15%
Improvement Value:$145,000
85%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,730+3.1%
2024$20,111+150.3%
2023$8,036+0.1%
2022$8,025+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

To:

DeedBook 5605, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1965