Skip to content

253 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Vacant Land

Last Sale Price
$7,500,000
Last Sale Date
Jun 24, 2022

Property Information

Block26.01
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page900

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage---
Acreage7.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,500,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$180,075+2.8%
2024$175,155-45.6%
2023$322,164+0.2%
2022$321,680+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$7,500,000

To:

DeedBook 19012, Page 1991

Property Sale

Sale
$7,500,000

To:

Sq Ft85,302DeedBook 19012, Page 1981Recorded8/16/2022

Property Sale

Sale
$5,100,000

From:

To:

DeedBook 17435, Page 525NU CodeBankruptcy (13)Recorded2/28/2019

Property Sale

Sale
$10,400,000

To:

DeedBook 4623, Page 81

Property Sale

Sale
$14,750,000
DeedBook 3796, Page 678