Skip to content

85 Tices LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969
Apartment

Last Sale Price
$21,476,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block26.03
Lot3.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0900

Building Details

Building Class10
Description96 UNIT APT
Dwellings1
ZoningO1
Sq Footage---
Acreage7.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$384,000
20%
Improvement Value:$1,553,500
80%
Total Assessment$1,937,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$232,597+2.8%
2024$226,242+3.3%
2023$219,015+25.2%
2022$174,949+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$21,476,000

To:

DeedBook 18638, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1969