Skip to content

17 Lear CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1987

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block26
Lot1
QualifierC0017
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0901

Building Details

Building Class12
DescriptionCF AMBIANCE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage469
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
33%
Improvement Value:$30,200
67%
Total Assessment$45,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,426+66.0%
2024$3,270+3.3%
2023$3,165+0.2%
2022$3,160+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft469DeedBook 19480, Page 650

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

Sq Ft469DeedBook 18007, Page 519Recorded8/31/2020

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft469DeedBook 6840, Page 587Recorded7/12/2016

Property Sale

Sale
$93,500

From:

To:

DeedBook 5081, Page 15Recorded8/14/2002

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3634, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1987