Skip to content

45 Lear CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1987

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block26
Lot1
QualifierC0045
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0901

Building Details

Building Class---
DescriptionTH ESPRIT
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,086
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
29%
Improvement Value:$37,000
71%
Total Assessment$52,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,243+2.8%
2024$6,072+3.3%
2023$5,878+0.2%
2022$5,869+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,086DeedBook 17021, Page 115Recorded11/30/2017

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,086DeedBook 5920, Page 187NU CodeFamily (1)Recorded2/20/2008

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,086DeedBook 5591, Page 383Recorded12/5/2005

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 5146, Page 116Recorded2/11/2003

Property Sale

Sale
$91,000

From:

To:

Sq Ft884Recorded8/4/1999

Property Sale

Sale
$91,000

From:

To:

DeedBook 4192, Page 825Recorded10/27/1994

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 36510, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1987