Skip to content

394 Carhart CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block26
Lot1
QualifierC0394
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0901

Building Details

Building Class10
DescriptionCF BRITTANY
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage754
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,382+2.8%
2024$4,262+3.3%
2023$4,126+0.2%
2022$4,120+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft754DeedBook 19617, Page 323

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft754DeedBook 6958, Page 417Recorded3/29/2017

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft754DeedBook 5956, Page 217Recorded6/18/2008

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft754DeedBook 5547, Page 75NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/9/2005

Property Sale

Sale
$64,000

To:

Sq Ft754DeedBook 4380, Page 234

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 3697, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1988