Skip to content

268 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1948
Commercial

Last Sale Price
$3,375,000
Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block27
Lot1.28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0900

Building Details

Building Class10
DescriptionSFLA
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage13,400
Acreage0.89

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
21%
Improvement Value:$354,800
79%
Total Assessment$449,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,902+2.8%
2024$52,430+3.3%
2023$50,755+0.2%
2022$50,679+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,375,000

To:

DeedBook 19443, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1948