Skip to content

260 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$3,150,000
Last Sale Date
Oct 2, 2013

Property Information

Block27
Lot1.33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0900

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage15,563
Acreage2.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
22%
Improvement Value:$858,000
78%
Total Assessment$1,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$132,055+2.8%
2024$128,447+3.3%
2023$124,344+0.2%
2022$124,157+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,150,000

To:

Sq Ft15,563DeedBook 6505, Page 608

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 4458, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1983