Skip to content

290 State Route 18(Block 27 Lot 5.12)East Brunswick, NJ 08816

Vacant Land

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 4, 2013

Property Information

Block27
Lot5.12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0900

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningMXD
Sq Footage---
Acreage16.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,160,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$139,306+2.8%
2024$135,500+3.3%
2023$131,172+0.2%
2022$130,974+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,460,000
DeedBook 5607, Page 567