Skip to content

154 Tices LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969
Industrial

Last Sale Price
$4,275,000
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block29.01
Lot1.12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1000

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningPI
Sq Footage10,070
Acreage1.89

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,200
21%
Improvement Value:$248,800
79%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,816+2.8%
2024$36,783+3.3%
2023$35,608+0.2%
2022$35,554+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,275,000

To:

DeedBook 19314, Page 440

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 6749, Page 839Recorded11/4/2015

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft10,070DeedBook 5566, Page 129Recorded10/13/2005

Property Sale

Sale
$360,000

Property Built

Built

Year Built: 1969