Skip to content

158 Tices LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969
Industrial

Last Sale Price
$2,540,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block29.03
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1000

Building Details

Building Class10
DescriptionWHSE
Dwellings1
ZoningPI
Sq Footage---
Acreage1.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,700
18%
Improvement Value:$184,700
82%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,179+2.8%
2024$26,437+3.3%
2023$25,592+0.2%
2022$25,554+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,540,000

To:

DeedBook 19207, Page 304

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

DeedBook 6588, Page 277Recorded7/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1969