Skip to content

300 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961
Industrial

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Dec 1, 1994

Property Information

Block29.04
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1000

Building Details

Building Class10
DescriptionMFG
Dwellings1
ZoningPI
Sq Footage60,393
Acreage9.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,000
48%
Improvement Value:$350,000
52%
Total Assessment$679,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$81,514+2.8%
2024$79,287+3.3%
2023$76,754+0.2%
2022$76,639+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

To:

Sq Ft60,393DeedBook 4202, Page 343

Property Sale

Sale
$1,875,000
DeedBook 3698, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1961