Skip to content

5 Cotters LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2022
Industrial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block29.04
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1000

Building Details

Building Class10
DescriptionWAREHOUSE
Dwellings1
ZoningPI
Sq Footage---
Acreage5.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,800
12%
Improvement Value:$1,716,400
88%
Total Assessment$1,952,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$234,362+2.8%
2024$227,958+755.2%
2023$26,655+70.9%
2022$15,599+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$950,000

To:

DeedBook 18058, Page 158

Property Sale

Sale
$1,050,000

To:

DeedBook 4202, Page 343

Property Sale

Sale
$1,875,000
DeedBook 3698, Page 970