Skip to content

1405 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2006

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block29.07
Lot1
QualifierC0405
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class---
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+2.8%
2024$6,691+3.3%
2023$6,477+0.2%
2022$6,467+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 18592, Page 237

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6450, Page 46Recorded5/1/2013

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5709, Page 460NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/22/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006