Skip to content

1409 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2006

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block29.07
Lot1
QualifierC0409
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class10
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+2.8%
2024$6,691+3.3%
2023$6,477+0.2%
2022$6,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 17156, Page 1703Recorded4/18/2018

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6773, Page 702Recorded1/11/2016

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5697, Page 635NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/26/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006