Skip to content

2110 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2005

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 11, 2013

Property Information

Block29.07
Lot2
QualifierC0110
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class---
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+2.8%
2024$6,691+3.3%
2023$6,477+0.2%
2022$6,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6528, Page 667

Property Sale

Sale
$284,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5947, Page 706Recorded5/23/2008

Property Sale

Sale
$259,086

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5625, Page 248NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/3/2006

Property Built

Built

Year Built: 2005