Skip to content

2303 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2005

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block29.07
Lot2
QualifierC0303
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class---
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+2.8%
2024$6,691+3.3%
2023$6,477+0.2%
2022$6,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

To:

Sq Ft1,558DeedBook 18296, Page 738

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

DeedBook 5568, Page 374NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/18/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005