Skip to content

186 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block29.08
Lot13.12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1000

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,560
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
45%
Improvement Value:$45,900
55%
Total Assessment$83,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,048+2.8%
2024$9,774+3.3%
2023$9,461+0.2%
2022$9,447+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

DeedBook 19319, Page 843

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 5421, Page 137Recorded12/8/2004

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 5281, Page 593

Property Sale

Sale
$116,000

To:

DeedBook 4500, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1955