Skip to content

365 Riva AveMilltown, NJ 08850

Built 1953

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
May 23, 1991

Property Information

Block307.01
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1BG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,224
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
30%
Improvement Value:$52,000
70%
Total Assessment$73,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,069+3.1%
2024$8,796+3.4%
2023$8,508+0.1%
2022$8,502+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500

To:

Sq Ft1,224DeedBook 3914, Page 157

Property Sale

Sale
$93,500

Property Built

Built

Year Built: 1953