Skip to content

295 Riva AveMilltown, NJ 08850

Built 1940

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 10, 2013

Property Information

Block307.04
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,500
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,200
26%
Improvement Value:$55,700
74%
Total Assessment$74,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,192+3.1%
2024$8,915+3.4%
2023$8,623+0.1%
2022$8,617+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 6478, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1940