Skip to content

18 Garden TerMilltown, NJ 08850

Built 1942

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block307.04
Lot16.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,323
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
27%
Improvement Value:$55,200
73%
Total Assessment$75,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,278+3.1%
2024$8,998+3.4%
2023$8,704+0.1%
2022$8,698+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,323DeedBook 7016, Page 892

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4820, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1942