Skip to content

317 Riva AveMilltown, NJ 08850

Built 1910

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 9, 2012

Property Information

Block307.04
Lot7.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class---
DescriptionBUNGALOW 2DG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage933
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
38%
Improvement Value:$35,000
62%
Total Assessment$56,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,946+3.1%
2024$6,737+3.4%
2023$6,516+0.1%
2022$6,512+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft933DeedBook 6350, Page 16

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4783, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1910