Skip to content

21 Garden TerEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block307.05
Lot20.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,465
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
21%
Improvement Value:$89,900
79%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,953+3.1%
2024$13,533+3.4%
2023$13,090+2.0%
2022$12,831+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

DeedBook 18488, Page 958

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,465DeedBook 18488, Page 958NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960