Skip to content

15 N Garden TerMilltown, NJ 08850

Built 1950

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block307.06
Lot25.10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,267
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
24%
Improvement Value:$84,800
76%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,696+3.1%
2024$13,283+3.4%
2023$12,849+0.1%
2022$12,840+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,267DeedBook 6472, Page 429

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 28270, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1950