Skip to content

8 Orchard AveMilltown, NJ 08850

Built 1949

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 21, 1997

Property Information

Block307.07
Lot25.06
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,077
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,500
24%
Improvement Value:$80,700
76%
Total Assessment$106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,033+3.1%
2024$12,640+3.4%
2023$12,227+0.1%
2022$12,218+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft2,077DeedBook 4462, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1949