Skip to content

5 Orchard AveMilltown, NJ 08850

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2056

Property Information

Block307.08
Lot49
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,372
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,700
29%
Improvement Value:$64,200
71%
Total Assessment$90,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,155+3.1%
2024$10,819+5.9%
2023$10,215+0.1%
2022$10,208+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1

Property Sale

Sale
$480,000

To:

DeedBook 19085, Page 270

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 18773, Page 1996Recorded1/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1958