Skip to content

196 Hardenburg Ln(Block 307.12 Lot 2.03)East Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block307.12
Lot2.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2901

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,360
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
31%
Improvement Value:$62,500
69%
Total Assessment$90,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,106+3.1%
2024$10,771+3.4%
2023$10,419+0.1%
2022$10,412+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 18552, Page 1225

Property Built

Built

Year Built: 1951