Skip to content

200 Hardenburg LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block307.12
Lot2.08
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2901

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1DG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,048
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
36%
Improvement Value:$49,100
64%
Total Assessment$77,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,462+3.1%
2024$9,176+3.4%
2023$8,877+0.1%
2022$8,870+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000

To:

Sq Ft1,048DeedBook 4425, Page 390

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4320, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1952