Skip to content

337 Riva AveMilltown, NJ 08850

Built 1969

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 4, 2012

Property Information

Block307.12
Lot5.11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,978
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,500
32%
Improvement Value:$68,100
68%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,223+3.1%
2024$11,854+3.4%
2023$11,467+0.1%
2022$11,459+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,978DeedBook 6389, Page 579

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,978DeedBook 5871, Page 619NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/20/2007

Property Built

Built

Year Built: 1969