Skip to content

156 Hardenburg LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block308.01
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,236
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
27%
Improvement Value:$56,400
73%
Total Assessment$77,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,535+3.1%
2024$9,248+3.4%
2023$8,946+0.1%
2022$8,939+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 5380, Page 217NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/8/2004

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5086, Page 299

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4574, Page 592

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3560, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1956