Skip to content

160 Hardenburg LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Dec 3, 2016

Property Information

Block308.01
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,545
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
28%
Improvement Value:$54,500
72%
Total Assessment$75,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,302+3.1%
2024$9,022+3.4%
2023$8,727+1.5%
2022$8,594+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$312,500

To:

Sq Ft1,545DeedBook 6917, Page 366

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,545DeedBook 5851, Page 831Recorded8/3/2007

Property Built

Built

Year Built: 1958