Skip to content

101 Connolly DrMilltown, NJ 08850

Built 1959

Last Sale Price
$598,000
Last Sale Date
Nov 21, 2005

Property Information

Block308.02
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,806
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,700
28%
Improvement Value:$80,000
72%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,708+3.1%
2024$13,295+3.4%
2023$12,860+0.1%
2022$12,851+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$598,000

To:

Sq Ft1,806DeedBook 5596, Page 318

Property Sale

Sale
$92,900
DeedBook 3576, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1959