Skip to content

416 Riva AveMilltown, NJ 08850

Built 1955

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 5, 1995

Property Information

Block308.02
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,998
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
27%
Improvement Value:$61,600
73%
Total Assessment$84,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,321+3.1%
2024$10,010+3.4%
2023$9,682+0.1%
2022$9,676+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,998DeedBook 4240, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1955