Skip to content

7 Golden Pond DrMilltown, NJ 08850

Built 1988

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jan 1, 2024

Property Information

Block308.03
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage4,581
Acreage2.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
31%
Improvement Value:$140,200
69%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,937+3.1%
2024$24,185+3.4%
2023$23,394+0.1%
2022$23,378+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000

To:

DeedBook 19422, Page 1956

Property Sale

Sale
$767,000

From:

To:

Sq Ft4,581DeedBook 6609, Page 58Recorded9/8/2014

Property Sale

Sale
$710,000

To:

DeedBook 4611, Page 33

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 3677, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1988