Skip to content

9 Patricia StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$433,000
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block308.05
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,855
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
36%
Improvement Value:$67,800
64%
Total Assessment$105,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,959+3.1%
2024$12,569+3.4%
2023$12,158+0.1%
2022$12,149+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$433,000

To:

DeedBook 18307, Page 1682

Property Sale

Sale
$380,000

To:

DeedBook 5130, Page 67

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 29410, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1972